Wystawa rzadkich zdjęć Ramones na Asymmetry 2016

Bez nazwy-2

Równo 40 lat temu jeden z największych zespołów w historii muzyki, Ramones, wydał swój debiutancki album. Z okazji tej rocznicy długoletni fotograf punkrockowej ekipy z Nowego Jorku, George DuBose, zorganizował objazdową wystawę „All Ramones Pop-Up Exhibit”, która zawita na wrocławski Asymmetry Festival. Zobaczyć będzie można na niej wiele unikalnych zdjęć kapeli i, co najciekawsze, zabrać je ze sobą do domu.

Czy istnieje zdjęcie śmiejących się członków zespołu Ramones? Okazuje się, że tak! Zobaczyć będzie je można pośród kilkudziesięciu innych fotografii składających się na wystawę „All Ramones Pop-Up Exhibit”, która trafiła do programu Asymmetry Festival 2016. Wystawa zawiera zdjęcia z początków kariery zespołu: Ramones będących na scenie, na backstage’u, na trasie koncertowej. Zaprezentowane także zostaną niektóre okładki albumów legendy punk rocka.

- Oficjalna koszulka zespołu the Ramones jest dzisiaj jednym z najpopularniejszych t-shirtów na świecie. Wielu młodych ludzi, którzy je noszą, nie miało nigdy okazji oglądać kapeli na żywo. Przy okazji „All Ramones Pop-Up Exhibit” będą mogli poznać lepiej zespół, zobaczyć, jak Joey Ramone i spółka wyglądali na scenie i poza nią – tłumaczy kurator wystawy i długoletni fotograf Ramones, George DuBose. - Żaden inny zespół nie wpłynął tak znacząco na tak wielu aspirujących muzyków poprzez pokazanie, że skoro the Ramones mogą to zrobić, to prawdopodobnie każdy może. U2, Green Day i wielu innych przyznaje, że Ramones byli ich główną inspiracją – dodaje.

Każdego dnia Asymmetry Festival DuBose zaprezentuje publiczności festiwalu około 30 odbitek w formacie A2 oraz opowie historię ich powstania. Najbardziej interesujący jest fakt, że zdjęcia będą nieoprawione i będzie je można bezpiecznie zerwać i zabrać całkowicie za darmo ze sobą do domu. - Wpadłem na ten pomysł, kiedy w 2013 r. organizowałem inną wystawę poświęconą Ramones w Niemczech. Zanim wydarzenie doszło do skutku, okazało się, że kilka eksponatów zniknęło. Pomyślałem wtedy, „hej, skoro nie możesz z nimi zwyciężyć, przyłącz się do nich!” – wyjaśnia kurator „Ramones Pop-Up Exhibit”.

George DuBose był „oficjalnym” fotografem zespołu przez drugą część ich 20-letniej kariery. Sfotografował lub zaprojektował większość ich okładek, począwszy od „Subterranean Jungle”. Jednak nie był obecny w klubie CBGB, aby udokumentować ich pierwszy występ. Ten honor był przeznaczony dla Roberta Bayleya, Boba Gruena i Davida Godlisa. Podczas wczesnych koncertów na zachodnim wybrzeżu towarzyszył im słynny punkowy fotograf Jenny Lens. Fotografie ich wszystkich także będzie można zobaczyć na wystawie. Inne odbitki zostały podarowane przez piątego z Ramones i zarazem tour managera, Monte Melnicka oraz przez Martino Pasina i Marco Zaunelli. Swoje trzy grosze dorzucił także Warren Cohen, który zajmował się sprzętem na trasach Ramones.