Pierwsi wykonawcy Asymmetry Festival 2015

t7777

Pierwsi wykonawcy Asymmetry Festival 2015

 

Swoją obecność wiosną we Wrocławiu potwierdzili mistrzowie ekstremalnego metalu z Anaal Nathrakh, uznany w świecie songwriter, Matt Elliott oraz intrygujący twórca muzyki elektronicznej, Petrels. Do line-up’u dołączyły także zespoły Sibyl Vane i Sleeping Bear – laureaci konkursów Art Meetings.

 

Stylistykę Anaal Nathrakh kapeli cechuje zapierające dech w piersiach muzyczna inwencja i błyskotliwość. To jeden z tych zespołów, których muzykę określa się słowem „necro”, wypowiadanym jednym tchem z „ekstremalny” czy „brutalny”. Magazyn „Decybel” mówi o nich: „mistrzowska klasa w metalu ekstremalnym”, natomiast pismo „Terrorizer” określa Anaal Nethrakl mianem „najbardziej zastraszającego przykładu kontrolowanej anarchii, jaki widział do tej pory świat”. Ostatni album zespołu „Vanitas” zdobył uznanie publiczności i krytyków, czego potwierdzeniem są liczne branżowe nagrody i wyróżnienia, po które sięgnęli Brytyjczycy.

 

https://www.youtube.com/watch?v=q23j7tJTgg0
http://candlelightrecordsusa.bandcamp.com/album/vanitas

 

Przeciwwagę dla muzycznej ekstremy Anaal Nathrakh może stanowić pochodzący z Bristolu, multiinstrumentalista, producent i songwriter, Matt Elliot. Artysta był w przeszłości członkiem zespołów Movietone oraz Amp. Na początku swojej solowej kariery Elliott tworzył muzykę będącą mieszanką drill’n’bass-u, trip hop-u oraz innych gatunków z pogranicza elektroniki i nowych brzmień. Natomiast na jego ostatnich albumach widoczna jest inspiracja muzyką słowiańską, a pisane przez niego piosenki są przepełnione melancholią i niemal w całości pozbawione eksperymentalnej elektroniki. „Only Myocardial Infarction Can Break Your Hart” – najnowszy krążek Elliotta, ukazuje artystę jeszcze z innej strony – jako ostrożnego optymistę. Pierwszy na trackliście  ponad siedemnastominutowy utwór to manifest dynamiki i chęci, by przeć naprzód pomimo przeszkód.

 

https://www.youtube.com/watch?v=_y6hwrfPehs
http://mattelliott.bandcamp.com/

 

Z kolei w świat barwnych ambientowych pejzaży przeniesie wrocławską publikę Oliver Barrett, ukrywający się pod pseudonimem Petrels. Brytyjczyk do budowania swoich niekonwencjonalnych, odkrywczych muzycznych opowieści wykorzystuje głównie syntetyczne brzmienia, ale nie stroni również od gitar czy żywej perkusji. Ostatnia płyta artysty, „Mima”, opiera się na retro-futystycznych tematach opakowanych w atmosferyczne, niepokojące dźwięki, uwodzące słuchacza już od pierwszego przesłuchania. Na Asymmetry Festival Barter wystąpi w asyście czteroosobowego zespołu, w którego skład wchodzą dwaj perkusiści.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Oi4Te81YyzM
http://www.denovali.com/petrels/

 

 

Do wyżej wymienionych projektów dołączą również zespoły Sibyl Vane oraz Sleeping Bear – laureaci konkursów zorganizowanych w ramach, odpowiednio, estońskiej i ukraińskiej edycji festiwalu Art. Meetings. Sleeping Bear to instrumentalny, post-rockowy zespół z Kijowa, natomiast pochodzące z estońskiego miasto Pärnu trio Sibyl Vane prezentuje alt-rockową stylistykę, w której ważną rolę odgrywa górujący nad sekcją rytmiczną damski wokal.

 

Sibyl Vane: www.sibylvaneband.bandcamp.com/

Sleeping Bear: www.sbear.bandcamp.com/

 

Koncerty  Anaal Nathrakh, Matta Elliota, Petrela oraz Sibyl Vane i Sleeping Bear będą jedynymi koncertami artystów w Polsce.

 

Nadchodząca, 6. edycja Asymmetry Festival odbędzie się w dniach 30 IV – 3 V 2015 r. Impreza wraca do macierzystego klubu Firlej oraz zagości w nowym miejscu – synagodze pod Białym Bocianem. Natomiast do 18 listopada b.r. trwa akcja crowdfundingowa festiwalu, podczas której zbierana jest część funduszy na organizację Asymmetry 2015. Z akcją można się zapoznać pod adresem: www.wspieramkulture.pl/projekt/750-Asymmetry-Festival-2015 

 

Więcej informacji nt. festialu już wkrótce.