Asymmetry Festival ponownie ogłasza!

t111

Mocny gitarowy zestaw tworzą niepokorni sludge metalowcy z Torche, uznani przedstawiciele amerykańskiej sceny stoner rockowej w postaci Black Pyramid i Lo-Pan oraz japońscy mistrzowie prog-hardcore’u, Zeni Geva.

Torche to założony w Miami na Florydzie zespół, grający muzykę z pogranicza gatunków sludge metal i doom metal. Grupa powstała w 2004 r. z inicjatywy wokalisty i zarazem gitarzysty Steve`a Brooksa na gruzach kultowego Floor. W ciągu 10 lat Torche wydał trzy długogrające albumy oraz całą serię EP-ek, które zyskały uznanie wśród fanów ciężkich brzmień oraz krytyków. O pochodzącej z 2012 r. płycie „Harmonicraft” serwis BBC pisał: “Prawdziwa perełka wśród metalowych wydawnictw. Ekstatyczne brzmienie gitar przywołuje na myśl demoniczne połączenie Queens of the Stone Age z Jesu”. W lutym przyszłego roku światło dzienne ujrzy nowy krążek zespołu zatytułowany „Restarter” i to właśnie pochodzący z niego materiał powinniśmy usłyszeć przede wszystkim podczas wrocławskiego koncertu.

Wywodząca się również ze Stanów Zjednoczonych kapela Black Pyramid to wciąż świeża i gorąca krew na scenie stonerowej. Znakiem rozpoznawczym, którym zespół stempluje swoją twórczość od 2007 roku jest galopada masywnych, dudniących, przesiąkniętych atmosferą zagłady riffów. Do tej pory Black Pyramid może pochwalić się trzema albumami oraz wieloma EP-kami czy splitami. Ostatni z longplayów grupy, zatytułowany „Adversarial”, który ujrzał światło dzienne w 2013 r., stanowi doskonały przykład tego, jak wyglądać powinien świeży, błyskotliwy i sugestywny współczesny  stoner.

Steve Albini, niezwykle ceniony producent muzyczny, jako jeden ze swoich ulubionych zespołów podaje japoński projekt Zeni Geva. Czy można sobie wyobrazić lepszą rekomendację dla kolejnego wykonawcy Asymmetry Festival? Azjatycki prog-hardcore’owy duet dowodzony przez charyzmatycznego KK Nulla sieje spustoszenie na scenach całego świata  od 1987 r. Co ciekawe, Zeni Geva to jeden z pierwszych japońskich składów, który towarzyszył w tourne kapelom pochodzącym z USA, do których możemy zaliczyć takich tuzów muzyki alternatywnej jak: Melvins, Neurosis czy Cash Worship. Twórczość duetu jest bardzo pojemna i mieści w sobie elementy zarówno punkowe, hardcore’owe, math rockowe, jak i te czysto eksperymentalne czy awangardowe.

Założony w Columbus Lo-Pan jako źródło swoich inspiracji podaje stoner metal lat dziewięćdziesiątych oraz post rock wczesnych lat dwutysięcznych. To właśnie z tych składników zespól przygotowuje swoją muzyczną miksturę, która szczególnie zasmakować powinna poszukiwaczom wyrazistych melodii, energicznych, ale nie przytłaczających gitar oraz melodyjnych wokali. Lo-Pan wydał w październiku bieżącego roku swój trzeci w karierze album „Colossus”, o którym ceniony portal muzyczny Sputnik Music napisał: „to najlepszy materiał, jaki grupa wydała do tej pory. Ambitny, złożony, urzekający od pierwszego przesłuchania”.